طراحی،فروش واجراءسیستمهای اعلان حریق،اطفاءحریق,دوربین مداربسته

کابل کشی

10 / 10
از 1 کاربر

 

کابل ( که به انگلیسیCable نامیده می شودبه مجموعه یک یا چند سیم که در کنار هم یا به صورت به‌هم‌ تابیده شده  که معمولا” توسط لایه های محافظی پوشانده می شود ، گفته می‌شود.

امروزه در صنعت برق بخش عظیمی از توزیع انرژی الکتریکی ، بویژه در فشار ضعیف بوسیله کابل ها انجام می‌گیرد. البته برای انتقال انرژی الکتریکی فشار متوسط و قوی نیز در برخی موراد از کابلهای مخصوص استفاده می‌شود. کاربرد کابل ها در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع و دارای اهمیت زیادی است

 

کابل اعلان حریق Cavicel 

کابل اعلان حریق یا کابل نسوز دارای طراحی ویژه جهت کابل کشی سیستم های اعلام حریق می باشد. پارامتر هایی که در این نوع سیستم ها دارای اهمیت اند در طراحی این نوع کابلها رعایت گردیده است. کابل اعلام حریق شرکت کویسل ایتالیا با بالاترین کیفیت ساخت، عایق سیلیکونی نسوز با قدرت تحمل دما تا 850 درجه سانتی گراد و دارنده تاییدیه های BASEC  و LPCB از بهترین محصولات در این حوزه است.

کابل اعلان حریق


کابل اعلان حریق یا کابل نسوز دارای طراحی ویژه جهت کابل کشیسیستم های اعلان حریق می باشد. پارامتر هایی که در این نوع سیستم ها دارای اهمیت اند در طراحی این نوع کابلها رعایت گردیده است. از جمله حفظ یکپارچگی (Integrity) مدار و جلوگیری از قطعی مدار و اتصال کوتاه (Short Circuit) در هنگام آتش سوزی و قرار گرفتن در معرض شعله مستقیم، بسط و توسعه پیدا نکردن آتش سوزی از طریق خطوط کابلی در کل مجموعه و طبقات که امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کابل نسوز دارای مقاومت در برابر نویز محیط با ضریب اطمینان بیشتر نسبت به کابل های سیلیکونی معمولی است.


نکات مهم جهت تهیه کابل اعلان حریق مناسب


۱- کم دود بودن (Low Smoke)
سیلیکون کابل بایستی از مواد اولیه مرغوب و افزودنی های موثر جهت کاهش دود تشکیل شده باشد.
۲- خاصیت ضد شعله (Flame Retardant)
سیم و کابل نامرغوب خود می تواند با انتقال آتش در شبکه سیم کشی باعث گسترش آتش سوزی در سراسر ساختمان و به بارآوردن خسارات غیر قابل جبرانی شود.
۳- خاصیت ضد حریق بودن (Fire Resistance)
در بخش هایی از سیستم اعلام حریق که نیاز است هنگام آتش سوزی فعال باشند مانند منبع تغذیه و یا آژیرها باید از کابل هایی با عایق مقاوم در برابر آتش (Fire Resistance) استفاده نمود تا تجهیزات نامبرده بتوانند در شرایط حریق به فعالیت خود ادامه دهند.
کابل های مقاوم در برابر آتش (کابل اعلام حریق) در مقابل آتش سوزی و حریق از خود مقاوت نشان میدهد. بدین معنا که در زمان بروز حریق مقاومت و عبور جریان در مقابل حرارت و حفظ ارتباط بین تمامی تجهیزات (از قبیل دتکتور ها) با کنترل پنل حفظ گردد.
۴- عدم وجود گازهای سمی (Halogen Free)
در زمان آتش سوزی یکی از عواملی که منجر به صدمات جانی می شود خفگی بر اثر استنشاق گاز های سمی است ضروریست کابل اعلام حریق فاقد هرگونه گاز سمی باشد.
۵-وجود شیلد (Shielded)
ضروریست ساختار کابل های اعلام حریق به گونه ای باشد که اعوجاج محیط اطراف روی آن تأثیر منفی نگذارد. از اینرو کابل های اعلام حریق دارای پوششی از جنس فویل، جهت حذف نویزهای احتمالی هستند و همچنین دارای سیم تخلیه با سایز مناسب می باشد تا درصورت وجود نشتی آن را به زمین متصل کرده تا خود کابل اعلام حریق موجب بروز آتش سوزی نشود.

 

کابل شبکه چیست ؟

 

در  شبکه های محلی از کابل به عنوان محیط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. متداولترین نوع کابلهای چهار زوجی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد، کابل های بهم تابیده می باشند. کابلهای UTP بصورت چهار زوج 100 اهمی می باشد که هر دو زوج بهم تابیده شده اند.  کابل های UTP دارای استانداردهای متعددی بوده که در گروههای (Categories) متفاوت Cat 5, Cat 5e, Cat 6 , Cat7  تقسیم شده اند. سرعت و پهنای باند فرکانسی این نوع کابلها عبارتند از:

Cat5=100 Mhz         Cat5e=200 Mhz        Cat6 = 250,350 Mhz           Cat7=600,1000 Mhz

کابل های بهم تابیده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار STP و گاهی فویل و شیلد دار SFTP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع آخری فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله بررسی ساختار انواع کابل شبکه را مطالعه فرمایید.

 

مشخصه های کابل UTP با توجه به مشخصه های کابل های UTP ، امکان استفاده ، نصب و  توسعه سریع و آسان آنان ، فراهم می آورد . جدول زیر انواع کابل های UTP را نشان می دهد :

 

 موارد استفاده

پهنای باند

سرعت انتقال اطلاعات

گروه

سیستم های قدیمی تلفن ، ISDN و مودم

0.4 MHz

حداکثر تا 1 مگابیت در ثانیه

CAT1

شبکه های Token Ring

4 MHz

حداکثر تا 4 مگابیت در ثانیه

CAT2

شبکه های Token ring و 10BASE-T

16 MHz

حداکثر تا 10 مگابیت در ثانیه

CAT3

شبکه های Token Ring

20 MHz

حداکثر تا 16 مگابیت در ثانیه

CAT4

اترنت ( ده مگابیت در ثانیه ) ، اترنت سریع ( یکصد مگابیت در ثانیه ) و شبکه های Token Ring ( شانزده مگابیت در ثانیه )

100 MHz

حداکثر تا 100 مگابیت در ثانیه

CAT5

شبکه های Gigabit Ethernet

100 MHz

حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیه

CAT5e

شبکه های Gigabit Ethernet

250 MHz

حداکثر تا 1000 مگابیت در ثانیه

CAT6

10G

500 MHz

حداکثر تا 10000 مگابیت در ثانیه

CAT6A

10G

600 MHz

حداکثر تا 10000 مگابیت در ثانیه

CAT7

10G

1000 MHz

حداکثر تا 10000 مگابیت در ثانیه

CAT7A

40G

1600-2000 MHz

حداکثر تا 40000 مگابیت در ثانیه

CAT8

 

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :